3 marca 2025 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się wyjątkowy koncert orkiestry Morin Khuur Państwowej Filharmonii Mongolii, zorganizowany z okazji wizyty państwowej prezydenta Mongolii, Khurelsukha Ukhnaa. W wydarzeniu uczestniczyli również prezydent Polski Andrzej Duda z małżonką, co podkreśliło rangę tego kulturalnego spotkania.
Koncert był nie tylko artystycznym wydarzeniem, ale także symbolicznym gestem przyjaźni między Polską a Mongolią, obchodzącym 75. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami. Występ orkiestry Morin Khuur, której nazwa pochodzi od tradycyjnego mongolskiego instrumentu smyczkowego, zaprezentował bogactwo mongolskiej kultury muzycznej. Morin chuur, instrument o dwóch strunach zakończonych główką w kształcie końskiej głowy, jest symbolem mongolskiego dziedzictwa i został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Repertuar koncertu obejmował zarówno tradycyjne mongolskie utwory ludowe, jak i współczesne kompozycje, ukazując różnorodność i głębię mongolskiej muzyki. Szczególnym momentem wieczoru było wykonanie przez mongolskiego artystę utworu „Piosenka o mojej Warszawie” w języku polskim, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i owacjami na stojąco.
Wydarzenie to nie tylko zacieśniło więzi kulturalne między Polską a Mongolią, ale także stanowiło okazję do wzajemnego poznania i docenienia bogactwa tradycji obu narodów. Obecność najwyższych władz państwowych podkreśliła znaczenie kultury jako mostu łączącego różne narody i tradycje.
Właśnie rozpoczął się tegoroczny Naadam – tradycyjny festiwal mongolski. W jego trakcie odbywają się zawody w łucznictwie, jeźdezie konnej oraz mongolskich zapasach. Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć.
Na naszej stronie pojawił się nowy dział “Mongolia Bolka Uryna”, w którym zamieszczać będziemy fragmenty jego najnowszej książki „MORIN CHUUR – skrzypce z czaszki konia – mongolski świat jurt, koni i szamanów”. Bolesław Uryn – doktor nauk przyrodniczych, pisarz, niezależny reporter i fotografik. Z zamiłowania
Fotoreportaż z przedszkola na Pustyni Gobi. Świat niby jest różny, ale to dowód na to, że różnią nas tylko szczegóły. Jak zobaczyłem te zdjęcia nie mogłem się opanować przed ich publikacją. Autorem zdjęć jest Murun Dovdon (nasz przewodnik na wyprawie Chentej 2010). Nie trzeba chyba za wiele opisywać,